שבוע 12

בשבוע הנוכחי את מתחילה לחזור לעצמך, הבחילות והעייפות מתחילים להתפוגג, וזאת לרגל סיום הטרימסטר הראשון להריון.
הודות להתפתחותה של מערכת העצבים בגופו של תינוקך, הוא כבר לא רק נע, אלא מבצע תנועות רפלקסיביות של בליעה ויניקה, המכינות אותו להזנה לאחר שייצא לאוויר העולם.

מה קורה אצלך מבחינה גופנית ונפשית?

בהריון שבוע 12 ניתן כבר לברך אותה במזל טוב לרגל סיום הטרימסטר הראשון להריונך! ייתכן מאוד ובשלב זה יתחילו הבחילות, העייפות, מצבי הרוח ושאר התסמינים הנובעים מרות ההורמונים הגבוהות להתפוגג - הודות להשלמת התפתחותה של השיליה.
ייתכן מאוד שגם החשק המיני מתחיל לחזור אלייך - והוא עתיד להתגבר אף יותר מהרגיל במהלך הטרימסטר השני!
יחד עם זאת, הצרבות עלולות להימשך, בשל רמות פרוגסטרון גבוהות, ולכן כדאי לך לשים לב למזונות שמגבירים אותן ולאלו שמקלים על המצב.
בשלב זה, הריונך כבר מתחיל להיראות לעין, וייתכן שאת כבר מרגישה בנוח לספר עליו (בקרוב לא תצטרכי לומר דבר - וכל מי שייתקל בך אפילו ברחוב יראה בעצמו שאת הרה!).

אילו בדיקות לעשות?

  • בשלב זה ימליצו לך הרופאים להזמין תור לבדיקת שקיפות עורפית שמתבצעת בין השבוע ה-10 לשבוע 13+6 להריון.
  • בשבוע זה את כבר יכולה להזמין תור לבדיקת וריפיי בלתי פולשנית (NIPT), שמתבצעת באמצעות בדיקת דם, ובכוחה לשלול בדיוק של מעל 99% מגוון תסמונות כרומוזומליות בעובר.
  • את כבר יכולה להזמין תור לסקירת מערכות מוקדמת, שמבוצעת בין השבועות 14-17 להריון.
  • ראוי לציין שניתן להיעזר בבדיקות ההיריון לקידום בריאותו של העובר ברחם, כשבמקרים מסוימים ניתן לטפל באמצעים רפואיים מתקדמים במומים מולדים בלב ובאיברים אחרים, ולהציל את חייהם של תינוקות ברחם אמם.

מה קורה לתינוק שלך?

העובר שלך צומח בקצב מדהים ממש כשאורכו נע סביב 6-7 ס"מ, ומשקלו - בין 8 ל- 14 גרם.
מח העצם של עוברך מתחיל בייצור תאי דם לבנים, שהם גורמים חיסוניים חשובים ביותר.
עוד מתרחשת בגופו של תינוקך כבר תנועת מעיים, המכינות אותו ליניקה ולהזנה העתידית לאחר שייוולד, תנועות רפלקסיביות של בליעה וכיווץ שפתיו כבזמן יניקה, והוא אף מפריש שתן לתוך מי השפיר!.
תנועות אלו הן פרי התפתחותה המואצת של המערכת העצבית, ובעיקר מתאפשרות הודות להיווצרותן של הסינפסות בין תאי העצב בכל גופו של העובר.

יש לך שאלה?

אנו מבטיחים דיסקרטיות מוחלטת
במידה ותרצי לקבל מענה אישי ודיסקרטי השאירי פרטים בטופס: