שבוע 23

בשלב זה ייתכנו התכווצויות רחמיות ראשוניות, שמכינות את רחמך לקראת הלידה הקרבה!
ייתכן גם שאת סובלת בשלב זה מקשיי שינה והירדמות, בשל הלחץ של הרחם על הריאות ועל שלפוחית השתן – וזו סיבה טובה לרפד את עצמך בכריות, לנסות להירגע ולהיאזר בסבלנות.
תינוקך גדל וממשיך לעלות במשקלו, ריאותיו מתפתחות באופן משמעותי, הוא מתאמן בנשימה תוך שאיפה ונשיפה של מי שפיר, וכמעט הגיע לשלב שהוא בר-חיות.
ראוי לציין שבארצות אחרות עוברים נולדו ושרדו כבר מהשבוע ה- 21 להיריון!

מה קורה אצלך מבחינה גופנית ונפשית?

הריון שבוע 23 - ואת וודאי מתקשה לעתים לישון: הבצקות מציקות, הרחם מתרחב ולוחץ על הריאות מצד אחד (מה שמקשה על הנשימה) ועל שלפוחית השתן מצד שני (מה שמקים ומריץ אותך לשירותים).
נסי להרגיע את עצמך, ללבן עם בן זוגך נושאים שקשורים להורותכם הקרבה, לרפד את עצמך בכריות ולישון על צד שמאל - התנוחה שמאפשרת זרימת דם מיטבית בגוף בכלל ולרחם בפרט.
בשלב זה ייתכן שאת מתחילה להרגיש בהתכווצויות ברחם, שמטרתן להכין אותו ללידה הקרבה.
כל עוד התדירות שלהן אינה עולה על ארבע התכווצויות לשעה, והן אינן כואבות - מדובר בתופעה נורמלית שלא צריכה להדאיג אותך.
במידה ויש לך ספק - פני לרופא שלך להיבדק.

אילו בדיקות לעשות?

  • זה הזמן לעבור סקירת מערכות מאוחרת, שמתבצעת בין השבוע ה- 20 לשבוע ה- 24 להריון.
  • ראוי לציין שניתן להיעזר בבדיקות ההיריון לקידום בריאותו של העובר ברחם, כשבמקרים מסוימים ניתן לטפל באמצעים רפואיים מתקדמים במומים מולדים בלב ובאיברים אחרים, ולהציל את חייהם של תינוקות ברחם אמם.

מה קורה לתינוק שלך?

תינוקך גדל במרץ, משקלו מגיע ל-500-550 גרם, שהם כחצי קילוגרם, ואורכו - ל-28 ס"מ בממוצע, ועתיד להכפיל את משקלו בתוך כחודש ימים!
תינוקך ממשיך להתאמן בנשימה, לשאוף ולנשוף מי שפיר, בעוד כלי הדם בריאותיו מתפתחים וחומר בשם סורפקטנט שחיוני לפעילותן לאחר הלידה.
בבוא העת, תוך כדי מעברו בתעלת הלידה, יקבל תינוקך עיסוי שיוציא את כל מי השפיר מריאותיו, ויכין אותו לנשימתו העצמאית הראשונה.
מוחו של התינוק ממשיך להתפתח, ומקבל את הקימוט האופייני לאונות השונות, ואילו עורו מקומט אף הוא - אך עתיד בקרוב להימתח ולהתיישר עם העלייה בכמות השומן, שתהפוך אותו גם לעגלגל ורך יותר.
במידה ומדובר בבן - בשבוע הנוכחי עתידים אשכיו לרדת מחלל הבטן למקומם בשק האשכים.

יש לך שאלה?

אנו מבטיחים דיסקרטיות מוחלטת
במידה ותרצי לקבל מענה אישי ודיסקרטי השאירי פרטים בטופס: