שבוע 22

בטנך התופחת וודאי משמחת אותך, ואת יכולה להקדיש לה ולעובר המתוק שגדל בתוכה תשומת לב, להתפנות למרוח קרם למניעת סימני מתיחה, לשיר לעוברך ולדבר אתו, ללטף אותו ולגעת בו מבעד לעורך המתוח.
תינוקך גדל וממשיך לעלות במשקל ובאורך, מוצץ את אצבעו, נוגע בפניו ומוחו ממשיך להתפתח, ועוד כשבועיים ייחשב כבר-חיות, כלומר תינוק המסוגל לשרוד מחוץ לרחם.
ראוי לציין שבארצות אחרות עוברים נולדו ושרדו כבר מהשבוע ה- 21 להיריון!

מה קורה אצלך מבחינה גופנית ונפשית?

הריון שבוע 22 הוא שלב בו נראה שהבטן גדלה מיום ליום, כך שממש ניתן להבחין שהיא גדולה יותר בערב מאשר בבוקר של אותו היום!
לכן, זה גם הזמן המתאים למרוח מדי יום קרם למניעת סימני מתיחה, כשתוך כדי המריחה את יכולה להתחבר לתינוק שברחמך, לחוש את תנועותיו וללטף אותו בעיניי רוחך דרך העור המתוח.
זו הזדמנות מצוינת להזכיר לך, שאת יכולה בהחלט לדבר ואפילו לשיר לעובר שברחמך - הוא כבר יכול לשמוע אותך, וייתכן מאוד שיוכל לזהות את קולך מיד לאחר הלידה!

אילו בדיקות לעשות?

  • במידה וקיבלת המלצה כזו, ומשום מה עדיין לא עשית זאת, זהו השבוע האחרון בו ניתן לעבור בדיקת מי שפיר. מדובר בבדיקה גנטית, לזיהוי של תסמונת דאון ומומים ומחלות תורשתיים נוספים, בעלת מהימנות של 100%, שמתבצעת על ידי החדרת מחט ארוכה לבטנך ונטילת דגימה ממי השפיר ברחם. חשוב שתדעי, לבדיקת מי שפיר סיכון בשיעור של 1:400-1,000 לגרימת הפלה.
  • החל מהשבוע העשירי (ועד לשבוע 27) את יכולה לבצע בדיקת וריפיי בלתי פולשנית (NIPT), שמתבצעת באמצעות בדיקת דם, ובכוחה לשלול בדיוק של מעל 99% מגוון תסמונות כרומוזומליות בעובר. בדיקה זו נחשבת לתחליף מהימן, בטוח לחלוטין ובלתי פולשני לבדיקת מי השפיר (שעלולה לגרום להפלה).
  • זה הזמן לעבור סקירת מערכות מאוחרת, שמתבצעת בין השבוע ה- 20 לשבוע ה- 24 להריון. ראוי לציין שניתן להיעזר בבדיקות ההיריון לקידום בריאותו של העובר ברחם, כשבמקרים מסוימים ניתן לטפל באמצעים רפואיים מתקדמים במומים מולדים בלב ובאיברים אחרים, ולהציל את חייהם של תינוקות ברחם אמם.

מה קורה לתינוק שלך?

תינוקך ממשיך לגדול משמעותית מדי יום, משקלו מגיע ל-425 גרם בקירוב, ואורכו – ל-27.5 ס"מ בממוצע.
עוברך מוצץ את אצבעו לעתים קרובות (ייתכן ותוכלי לראות זאת בסקירת המערכות המאוחרת), נוגע בפניו ומתרגל באופן זה את חוש המישוש ואת יכולותיו המוטוריות העדינות.
מוחו של התינוק ממשיך להתפתח, ומקבל את הקימוט האופייני לאונות השונות, ואילו עורו מקומט אף הוא - אך עתיד בקרוב להימתח ולהתיישר עם העלייה בכמות השומן, שתהפוך אותו גם לעגלגל ורך יותר.
במידה ומדובר בבן - בשבוע הנוכחי עתידים אשכיו לרדת מחלל הבטן למקומם בשק האשכים.

יש לך שאלה?

אנו מבטיחים דיסקרטיות מוחלטת
במידה ותרצי לקבל מענה אישי ודיסקרטי השאירי פרטים בטופס: