שבוע 20

ברכות לרגל הגעתך לאמצע ההריון!
בטנך הולכת וגדלה, הרחם כבר מגיע לקוו הטבור ולוחץ על ריאותייך, מה שמקשה עלייך לעתים את הנשימה, וייתכן שאת סובלת מבצקות ברגליים.
זה הזמן לנשום נשימה סרעפתית ועמוקה יותר, לנוח עם הרגליים למעלה ואולי לקבל טיפולי עיסוי או רפלקסולוגיה לנשים הרות.
תינוקך ממשיך לגדול ולהתפתח, עורו מתעבה ונהיה פחות שקוף ויותר וורדרד וענוג, וייתכן מאוד שאת כבר מרגישה את תנועותיו ברחמך.

מה קורה אצלך מבחינה גופנית ונפשית?

כעת, כשהגעת לאמצע ההריון ואת נמצאת כבר בהריון שבוע 20 - בטנך בולטת במידה רבה, ורחמך מגיע לגובה הטבור.
ייתכן מאוד שהרחם כבר לוחץ על חלקן התחתון של הריאות, ומקשה עלייך לנשום.
נסי להיעזר בנשימה סרעפתית, כשאת שואפת אוויר לכיוון הבטן - זה עשוי להקל עלייך במידה מה.
במידה ואת סובלת מבצקות ברגליים, תופעה נפוצה נוספת בשלב זה, רצוי שתשכבי מעת לעת כשהן מצויות במנח מוגבה, על מנת לאפשר החזר וורידי טוב יותר.
תוכלי גם להיעזר בטיפולי רפלקסולוגיה או עיסוי לשיפור זרימת הדם והלימפה ברגליים ובכפות הרגליים.
זה זמן טוב להתחיל להתעניין ואף להירשם לקורס הכנה ללידה, אותו מומלץ לסיים לפני השבוע ה-37, על מנת להגיע מוכנה לאירוע המכונן שיפגיש אותך עם תינוקך!

אילו בדיקות לעשות?

  • במידה וקיבלת המלצה כזו, ומשום מה עדיין לא עשית זאת, מהרי לעבור בשבוע זה בדיקת מי שפיר, שאפשרית עד לשבוע ה- 22 להריון. מדובר בבדיקה גנטית, לזיהוי של תסמונת דאון ומומים ומחלות תורשתיים נוספים, בעלת מהימנות של 100%, שמתבצעת על ידי החדרת מחט ארוכה לבטנך ונטילת דגימה ממי השפיר ברחם. חשוב שתדעי, לבדיקת מי שפיר סיכון בשיעור של 1:400-1,000 לגרימת הפלה.
  • החל מהשבוע העשירי (ועד לשבוע 27) את יכולה לבצע בדיקת וריפיי בלתי פולשנית (NIPT), שמתבצעת באמצעות בדיקת דם, ובכוחה לשלול בדיוק של מעל 99% מגוון תסמונות כרומוזומליות בעובר. בדיקה זו נחשבת לתחליף מהימן, בטוח לחלוטין ובלתי פולשני לבדיקת מי השפיר (שעלולה לגרום להפלה).
  • זה הזמן לעבור סקירת מערכות מאוחרת, שמתבצעת בין השבוע ה- 20 לשבוע ה- 24 להריון. ראוי לציין שניתן להיעזר בבדיקות ההיריון לקידום בריאותו של העובר ברחם, כשבמקרים מסוימים ניתן לטפל באמצעים רפואיים מתקדמים במומים מולדים בלב ובאיברים אחרים, ולהציל את חייהם של תינוקות ברחם אמם.

מה קורה לתינוק שלך?

תינוקך גדל באופן מרשים, אורכו בתנוחה עוברית מגיע לכ-17 ס"מ, וכשהוא מתיישר - עד ל-25 ס"מ בקירוב, ומשקלו נע בין 260 ל- 280 גרם, שהם כרבע קילו.
בגופו של העובר נוצרות כעת שלוש שכבות עוריות, האפידרמיס, הדרמיס וההיפורדמיס, מה שהופך את עורו משקוף ליותר וורדרד כשל תינוק ענוג.
עוד גדלות ציפורניו (אותן ייתכן שתצטרכי לגזור בעדינות או לכסות בכפפות לאחר הלידה, על מנת שלא ישרוט את עצמו).
תינוקך כבר נע במרץ ברחמך, וייתכן מאוד שאת יכולה לחוש זאת, אבל גם אם לא - הסירי דאגה מלבך והמתיני בסבלנות עוד מספר שבועות.

יש לך שאלה?

אנו מבטיחים דיסקרטיות מוחלטת
במידה ותרצי לקבל מענה אישי ודיסקרטי השאירי פרטים בטופס: