שבוע 10

הריון שבוע 10 – הוא שלב בו כבר חדי העין ומי שמכירים אותך היטב כבר מתחילים לראות את הריונך, במיוחד אם זו לא הפעם הראשונה.
במידה ועדיין לא רואים דבר – אל תדאגי, זה יגיע וודאי בחודשים השלישי והרביעי.
העובר שלך כבר נע ברחמך, למרות שאת עדיין לא מסוגלת לחוש זאת, ואילו אצלך מתחילות המותניים להתרחב וגם החזה גדל משמעותית.
את עדיין סובלת מבחילות ומיתר תסמיני ההריון – אבל בתוך מספר שבועות הם יחלפו.

אילו בדיקות לעשות?

  • בשבוע זה את כבר יכולה להזמין תור לבדיקת וריפיי בלתי פולשנית (NIPT), שמתבצעת באמצעות בדיקת דם, ובכוחה לשלול בדיוק של מעל 99% מגוון תסמונות כרומוזומליות בעובר. בדיקה זו נחשבת לתחליף מהימן, בטוח לחלוטין ובלתי פולשני לבדיקות אחרות ומסוכנות יותר כמו סיסי שיליה וניקור מי שפיר (שעלולות לגרום להפלה), או מדויקות פחות, כמו שקיפות עורפית. ראוי לציין שניתן להיעזר בבדיקות ההיריון לקידום בריאותו של העובר ברחם, כשבמקרים מסוימים ניתן לטפל באמצעים רפואיים מתקדמים במומים מולדים בלב ובאיברים אחרים, ולהציל את חייהם של תינוקות ברחם אמם.
  • במידה ואת מעל לגיל 35, אם קיימים מומים ומחלות גנטיות במשפחה או במקרה של גורמי סיכון אחרים - ייתכן ויומלץ לך לעבור בדיקת סיסי שיליה, המבוצעת בין השבוע ה-11 לשבוע 13+6 להריון. עלייך לקחת בחשבון שבדיקה זו הנה פולשנית וכרוכה בסיכון להפלה, בשיעור מעט גבוה יותר מזה שכרוך בבדיקת מי שפיר, ועומד על 1:100-500.
  • בשלב זה ימליצו לך הרופאים להזמין תור לבדיקת שקיפות עורפית שמתבצעת בין השבוע ה-10 לשבוע 13+6 להריון.

מה קורה לתינוק שלך?

אורכו של עוברך מגיע ל- 27-35 מ"מ (או 2.7-3.5 סנטימטרים), ומשקלו לארבעה גרם - כמו תפוז סיני קטן!
איברי הכליות, הכבד, המעיים וכן המוח שהתפתחו בשבועות הקודמים להריונך, מתחילים כעת לתפקד.
בנוסף, מתפתחים הפה העליונה בפיו של תינוקך, ניצני שיניים (שחבויים בחניכיים ויחלו לבקוע רק מספר חודשים לאחר הלידה!), ציפורניים, פלומת הגנה עדינה ואיברי מין חיצוניים (שעדיין לא ניתן לזהות באולטרא-סאונד - חכי עוד מספר שבועות).

יש לך שאלה?

אנו מבטיחים דיסקרטיות מוחלטת
במידה ותרצי לקבל מענה אישי ודיסקרטי השאירי פרטים בטופס: