שאלות ותשובות

יש לך שאלה?

אנו מבטיחים דיסקרטיות מוחלטת
במידה ותרצי לקבל מענה אישי ודיסקרטי השאירי פרטים בטופס:

עשיתי הפלה כי לא מצאתי תמיכה ונלחצתי. לא ידעתי עליכם. פחדתי להביא תינוק במצב שנמצאתי בו. עכשיו אני נורא מתחרטת ולא מבינה איך עשיתי את זה לתינוק שלי. אני רק רוצה להיות בהריון שוב. האם אוכל להיכנס להריון שוב? תוכלו לעזור לי?

כמחצית הנשים שעוברות הפלה נכנסות להריון בשנה לאחר מכן. ההמלצה שלנו היא לפנות לטיפול רגשי ייעודי לנשים שעברו הפלה או אובדן הריון מכל סיבה. ניתן לקבל תמיכה כזו אצלינו במרכז לילך, ללא תשלום, או לחפש טיפול בקהילה (דרך קופת חולים).

לפני חודש וחצי עברתי הפלה בכדורים. מאז, אני לא מצליחה לתפקד. אני לא מרוכזת ואין לי חשק לכלום. יכול להיות שזה קשור להפלה שעברתי? אני גם מתחרטת עליה ורוצה להיכנס שוב להריון. האם הדכדוך שאני חווה ישפיע על היכולת שלי להרות שוב?

נשמע שאת חווה תסמונת פוסט הפלה. נשים שעברו הפלה לעתים חוות עצב, צער, אשמה ו/או חרדה בימים, חודשים או שנים אחרי ההפלה. חלק מהנשים לא מצליחות לקבל מענה בקהילה לקושי רגשי לאחר הפלה בשל חוסר אמפתיה או חוסר הבנה של הנושא. ניתן לפנות למרכז לילך כדי לקבל ליווי במצב הזה. הליווי של מרכז לילך הוא ללא תשלום. כמו כן מומלץ לפנות לרופא נשים לקבלת ייעוץ בנוגע להריון עתידי.

לפני חודש עברתי הפלה בכדורים. אני עדיין מדממת, הרופא אמר שזה טבעי, אך אני עדיין לא מסוגלת לחזור לעבודה. מתי אחזור להרגיש נורמלי?

בביקורת אחרי הפלה, הרופא יבדוק אותך ויוודא שלא נשארו חלקים ברחם. במידה שההפלה לא הושלמה, הרופא יבצע גרידה וירשום אנטיביוטיקה לטיפול בזיהום. אם את סובלת מחולשה, דימום ממושך, כאב או סחרחורת, גשי למוקד רפואה דחופה לקבלת טיפול.

עברתי הפלה בשבוע שעבר. עשיתי בדיקת הריון עכשיו שמראה שאני עדיין בהריון. איך זה יכול להיות?

ברגע שאת נכנסת להריון, הגוף מתגייס כולו להתפתחות העובר, באמצעות מנגנונים טבעיים והורמונלים. הורמוני ההריון יכולים להופיע במהלך בדיקות עד ארבעה שבועות לאחר ההפלה. אם עברת הפלה, חשוב לשים לב לשינויים בגופך, ובמידה ויש דימומים, כאבים וסחרחורות, לגשת למיון. כמו כן חשוב להיות במעקב רפואי, על מנת לוודא שגופך נרפאית וההפלה אכן הסתיימה.

בשבוע 18, לא נמצא דופק ואמרו לי שאני חייבת לעבור לידה שקטה או גרידה. אני לא יודעת מה לבחור

ראשית, תנחומינו. זוהי בשורה קשה מאוד. ההמלצה שלנו היא לעבור לידה ולא גרידה, עם כל הקושי בדבר. לידה שקטה תאפשר לתינוק שלך לשמור על שלמותו. את תוכלי לקבור אותו, ולעבור תהליך אבל, בעל חשיבות רבה לריפוי שלך. אם תרצי לקבל תמיכה נוספת, מוזמנת לפנות אלינו לקבלת תמיכה לנשים שעברו הפלה ולידה שקטה, בחינם במרכז לילך.

עד מתי אפשר להפיל, לפני שהעובר הופך לאדם?

בעיקרון, ברגע ההפרייה, כל הדי אן איי של האדם המתפתח קיים בעובר, ונותר לו רק לגדול. הלב מתחיל להתפתח במהלך השבוע השלישי להריון ופעימות הלב הראשונות מתרחשות כבר ביום ה-22. המוח מתחיל להתפתח בסמוך להפרייה וממשיך להתפתח עד לשלב בגרות מלאה, כלומר, שנים רבות לאחר הלידה. ניתן לזהות גלי מוח כבר במהלך השבועות ה 5 וה 6. החוק בישראל לא עוסק בשאלה מתי העובר הופך לאדם ומאפשר ביצוע הפלות בכל שלבי ההריון. הפלות בשליש האחרון להריון, מורכבות יותר לגרידה בשל גודל התינוק המתפתח. לכן, הפלות מאוחרות מותנות באישור ועדה מיוחדת. הפלות מאוחרות נעשות על ידי המתה באמצעות זריקה לעובר בתוך הרחם וזירוז לידה שמסתיימת ב״לידה שקטה״.

חברות שלי עשו הפלה בכדורים והן עברו כתוצאה חווייה קשה וממושכת מאוד. האם עדיף לעשות גרידה שעוברת יחסית מהר?

הרושם שהפלה בכדורים זה שום דבר, כמו ליטול אקמול, אכן מטעה את הציבור. נשים וזוגות לא מודעים לחוויה שהולכים לעבור כשבוחרים להפיל באמצעות כדורים. לעומת זאת, הפלה בגרידה לא פשוטה וכרוכה בסיכונים פיזיים כגון: שאריות ברחם שגורמות לזיהום, דימום ממושך וכאב, ניקוב דופן הרחם ואיברים סמוכים אחרים, קושי להיכנס להריון בהמשך.

האם‭ ‬תספרו‭ ‬להורים‭ ‬שלי‭ ‬שנכנסתי‭ ‬להריון‭ ‬או‭ ‬שפניתי‭ ‬אליכם‭?‬

לא‭. ‬אנחנו‭ ‬כאן‭ ‬לעזור‭ ‬לך. ‬הסודיות‭ ‬והפרטיות‭ ‬שלך‭ ‬חשובות‭ ‬לנו. ‬למרות‭ ‬זאת‭, ‬אם‭ ‬תבחרי‭ ‬לשתף‭ ‬את‭ ‬אמא‭ ‬או‭ ‬אבא, ‬אנו‭ ‬נציע‭ ‬לך‭ ‬את‭ ‬תמיכתנו‭ ‬משום‭ ‬שאנו‭ ‬מאמינים‭ ‬שברוב‭ ‬המשפחות, ‬ההורים‭ ‬מעוניינים‭ ‬בטובת‭ ‬ילדיהם‭ ‬וירצו‭ ‬לתמוך‭ ‬בך, ‬גם‭ ‬כשמדובר‭ ‬בהריון‭ ‬לא‭ ‬צפוי‭.‬

עשיתי‭ ‬הפלה‭ ‬באמצעות‭ ‬כדורים. ‬ברגע‭ ‬שנטלתי‭ ‬את‭ ‬הכדור‭ ‬הראשון, ‬התמלאיתי‭ ‬חרטה. ‬האם‭ ‬ניתן‭ ‬להפסיק‭ ‬את‭ ‬ההפלה?

את‭ ‬השאלה‭ ‬הזו‭ ‬נשאלנו‭ ‬מספר‭ ‬פעמים‭ ‬והתשובה‭ ‬היא‭ ‬שכן. ‬באנגלית‭ ‬ההליך ‬מכונה ‭ ‬Abortion Reversal‭‬וחשוב‭ ‬לפעול‭ ‬מהר‭ ‬ככל‭ ‬שניתן. ‬רצוי‭ ‬להתחיל‭ ‬את‭ ‬הטיפול‭ ‬עד‭ ‬24‭ ‬שעות‭ ‬לאחר‭ ‬נטילת‭ ‬הכדור, ‬אך‭ ‬תיתכן‭ ‬הצלחה‭ ‬עד‭ ‬72‭ ‬שעות‭ ‬לאחר‭ ‬נטילת‭ ‬הכדור‭ ‬הראשון. ‬הטיפול‭ ‬נעשה‭ ‬באמצעות‭ ‬הזרקת‭ ‬הורמון‭ ‬פרוגסטרון‭ ‬באופן‭ ‬מיידי‭ ‬ולאורך‭ ‬השליש‭ ‬הראשון‭ ‬להריון. ‬במידה‭ ‬ונטלת‭ ‬את‭ ‬הכדור‭ ‬הראשון‭ ‬של‭ ‬הפלה‭ ‬כימית‭ ‬והינך‭ ‬מתחרטת, ‬אינך‭ ‬חייבת‭ ‬ליטול‭ ‬את‭ ‬הכדור‭ ‬השני. ‬אנו‭ ‬מציעים‭ ‬לך‭ ‬לסור‭ ‬למיון‭ ‬או‭ ‬לרופא‭ ‬הנשים‭ ‬שלך‭ ‬ולבקש‭ ‬טיפול מיידי‭ ‬בפרוגסטרון‭ ‬על‭ ‬מנת‭ ‬להציל‭ ‬את‭ ‬הריונך‭.‬

המחזור שלי בחיים לא עובר את היום ה 31. כרגע הוא כבר מאחר ב 3 ימים. אני בתקופת מבחנים, איבדתי חבר טוב ועברתי התקף חרדה. האיחור במחזור מוסיף לי עוד לחץ לחיים. בינתיים הבדיקה הביתית יוצאת שלילית

מעולה שהבדיקה שלילית. ההורמונים מושפעים גם מהרגשות שלנו ולהפך. עברת דברים לא קלים וייתכן שזו הסיבה לעיכוב במחזור שלך. ההצעה שלנו היא לעשות דברים שמרגיעים אותך – טיול בטבע, שחייה בים, מוזיקה וכד׳. ככל שתחושי רגועה, כנראה שהמחזור יופיע. אפשר לחזור על בדיקת ההריון כל כמה ימים, עד שתקבלי מחזור.

מהי בדיקת הריון וכיצד היא עובדת?

בדיקות הריון מחפשות נוכחות של הורמון שהגוף מייצר לאחר שביצית מופרית מתחברת לדופן הרחם בשתן או בדם. לרוב זה קורה כשישה ימים לאחר הפרייה. לאחר מכן, רמת ההורמון hCG מכפילה את עצמה כל 2-3 ימים.

הכנסתי אישה להריון מבלי שהתכוונתי לכך. עכשיו היא מסרבת לבצע הפלה. האם אני יכול לתבוע אותה על גניבת זרע? האם אני חייב לשלם מזונות לתינוק שיוולד בניגוד לרצוני?

למרות שמרכז לילך הינו מרכז לייעוץ ותמיכה לנשים בהריון במשבר, לעתים פונים אלינו אבות כדי לבקש מידע בקשר לסוגיות שונות. אחת לכמה זמן, אב פונה מבקש לברר כיצד הוא יכול לשכנע את האישה שאיתו לבצע הפלה. אין לנו אפשרות לשכנע אישה להפיל או לא להפיל, החלטה זו נתונה אך ורק בידה. מה שאנו מציעים לזוגות מסוכסכים בעקבות הריון לא מתוכנן הוא ייעוץ זוגי בליווי יועצת של המרכז בניסיון ליישב את הסכסוך לטובת כל הצדדים. אם את או אתה מוצא/ת עצמך בסכסוך עם בן או בת הזוג, כאשר צד אחד מבקש להפיל והצד השני מבקש לשמור, אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו לקבלת ייעוץ ותמיכה: 1-700-50-30-35

הבת שלי נכנסה להריון מבחור שאינו מוצא חן בעיני. אני נגד הפלות, אבל אנחנו גרים בקהילה דתית. אסור שידעו שדבר כזה קרה לנו. מה אפשר לעשות?

קודם כל, חשוב לנו לדעת איך הבת שלך מרגישה ומה היא רוצה לעשות. אנחנו מרכז תמיכה לנשים בהריון במשבר. לכן, אנחנו דואגות לשלומה ורצונה. נשמח להזמין אותך ואת ביתך יחד כדי לשקול את כל האפשרויות ולהציע את התמיכה שלנו כדי לעזור לכן לצלוח את המשבר הנוכחי.

אני נשואה עם 3 ילדים. רכשנו את הבית הראשון שלנו ואנחנו אמורים לעבור לגור בה בעוד 3 חודשים. הבית נבנה בדיוק לפי מידות המשפחה שלנו, עם חדר לכל ילד. לפתע גיליתי שאני בהריון. למרות שיהיה קצת יותר צפוף בבית, אני יודעת שאנחנו יכולים. אבל בעלי מתנגד להריון, הוא חושב שעוד תינוק יגרום לעומס על התא המשפחתי. אני לא רוצה ליצור ריב סביב העניין הזה עם בן זוגי. מה אפשר לעשות?

האם תרצו להגיע יחד לייעוץ? במקרים של מחלוקת בין בני זוג, לפעמים שיחה פתוחה וגלויה עם אדם זר יכולה לעזור בחיזוק הקשר והגעה להחלטה טובה לשני הצדדים. הייעוץ ניתן בחינם במרכזים שלנו ברחבי הארץ.

קיימתי יחסי מין ללא הגנה לפני שבועיים ומאחר לי המחזור בשבוע. אני לא בטוחה איך לעשות בדיקת הריון. האם כדאי לי לקנות את הבדיקה הביתית למרות שהיא לא לגמרי ודאית, או האם עדיף לי לגשת להיבדק בבית חולים? אני לא רוצה ליידע את ההורים עד שאני יודעת בוודאות שאני בהריון

כשהמחזור כבר מאחר בכמה ימים, הערכות הביתיות לבדיקת הריון לרוב יהיו ודאיות. מומלץ לבצע את הבדיקה עם הפיפי הראשון של הבוקר ולעקוב אחר ההוראות שבאות עם הערכה. אם תקבלי תשובה שלילית, קרוב לוודאי שאינך בהריון. את מוזמנת להיות איתנו בקשר עד שתקבלי ודאות.

לפני שבועיים קודמתי במקום העבודה לתפקיד ששאפתי להגיע אליו במשך שנים. הרגע עשיתי בדיקת הריון והיא יצאה חיובית. יש לי כבר 2 ילדים. אני חוששת לאבד את מקום העבודה בגלל ההריון הלא צפוי ומרגישה שאין לי ברירה אלא להפיל כדי לשמור על הקריירה

מזל טוב על הקידום! ראשית, אציין שהחוק במדינת ישראל מגן על עובדות הרות מפני פיטורין ואפלייה מכל סוג. כמו כן, הרגע גילית שאת בהריון, כך שיש לך כתשעה חודשים להתבסס בתפקידך החדש ולהיערך לקראת היעדרות בשל חופשת לידה שאת זכאית לה. על פי חוק עבודת נשים במדינת ישראל, אינך חייבת למסור הודעה על הריונך למעסיק לפני החודש החמישי. כמו כן, על פי חוק שוויון ההזדמנויות בעבודה, לא תוכלי לאבד את מקום עבודתך במהלך ההריון אלא בהיתר מאת הממונה על חוק עבודת נשים במשרד העבודה והרווחה (ובכל מקרה לא יינתן היתר אם סיבת הפיטורים היא ההריון). החוק אף אוסר על אפליית נשים בהריון במקום העבודה. לכן, החוק מגן עלייך בתקופת ההריון ובתקופה שאחרי הלידה. נשים בכל הדרגים של התעשייה נכנסות להריון, יוצאות לחופשת לידה ושבות למלא את תפקידן ללא רבב. ככל שיותר נשים יעמדו על זכויותיהן במקום העבודה, ככה נעצים אחת השנייה בעת שגם נפעל לצמצום התופעה של אפליה במקומות העבודה שלנו.

האם‭ ‬תספרו‭ ‬להורים‭ ‬שלי‭ ‬שנכנסתי‭ ‬להריון‭ ‬או‭ ‬שפניתי‭ ‬אליכם‭?‬

לא‭. ‬אנחנו‭ ‬כאן‭ ‬לעזור‭ ‬לך. ‬הסודיות‭ ‬והפרטיות‭ ‬שלך‭ ‬חשובות‭ ‬לנו. ‬למרות‭ ‬זאת‭, ‬אם‭ ‬תבחרי‭ ‬לשתף‭ ‬את‭ ‬אמא‭ ‬או‭ ‬אבא, ‬אנו‭ ‬נציע‭ ‬לך‭ ‬את‭ ‬תמיכתנו‭ ‬משום‭ ‬שאנו‭ ‬מאמינים‭ ‬שברוב‭ ‬המשפחות, ‬ההורים‭ ‬מעוניינים‭ ‬בטובת‭ ‬ילדיהם‭ ‬וירצו‭ ‬לתמוך‭ ‬בך, ‬גם‭ ‬כשמדובר‭ ‬בהריון‭ ‬לא‭ ‬צפוי‭.‬

המחזור מאחר לי בשבועיים. קיימתי יחסי מין בחודש שעבר 5 ימים אחרי שנגמר המחזור. האם אני בהריון?

אם המחזור מאחר בשבועיים, את יכולה לעשות בדיקת הריון ביתית ולגלות מיד האם נכנסת להריון. אם אינך מעוניינת לעשות לבד את הבדיקה או אין לך אפשרות לרכוש אותה, את מוזמנת לעשות את הבדיקה אצלנו באחד המרכזים, בחינם, ואנו נעזור לך בתהליך.

אני גרה בכפר קטן. כולם יודעים על כולם. איך אפשר לעשות בדיקת הריון בלי שזה יתגלגל הלאה לכל הכפר?

כדי לשמור על הפרטיות שלך במצב כזה, מומלץ לגשת לסניף קופת חולים בעיר גדולה. זו זכותך לקבוע תור לאיזה סניף קופת חולים שתרצי בכל הארץ. כמו כן מומלץ לשתף את הרופא ברצונך בפרטיות. ישנם מסמכים רפואיים שניתן להגביל בתוך המערכת.

התחתנו לפני כמה חודשים. אשתי כבר נכנסה להריון ואני מרגיש לא בשל, מרגיש שאנחנו עדיין לא מוכנים לצעד הזה. איך אני יכול לשכנע אותה שזה לא מתאים לי עכשיו. אני מעדיף שהיא תעשה הפלה

קודם כל, ברכות לנישואים 🙂 אנחנו נשמח להכיר אתכם, ולבדוק יחד אתכם דרכים בהן ניתן לגשר בין הפערים בנישואים שלכם.

אני מעוניינת לאמץ תינוק. האם תוכלו לחבר אותי עם אמא שלא מעוניינת בהריון שלה כדי שאני אוכל לאמץ ממנה את התינוק שלה?

מרכז לילך הינו מרכזי תמיכה לנשים בהריון במשבר. במידה ואישה מעוניינת למסור את תינוקה לאימוץ, אנו נפנה אותה לשירות למען הילד במשרד הרווחה. רק עובד סוציאלי על פי חוק רשאי למסור ילד לאימוץ בארץ. כמו כן, מי שמבקשים להיות הורים מאמצים צריכים לענות על תנאים מסויימים.

אני לא בטוחה מי הקהל יעד שלכם, אני לא נערה. אני בתחילת שנות ה 30 ונכנסתי להריון לא צפוי. חשבתי לזרום עם זה, למרות שאין לי בן זוג קבוע. בחודש השני, עברתי הפלה טבעית ומאז קרה לי משהו, אני לא מרגישה אותו דבר. האם תוכלו לעזור לי?

תודה שפנית אלינו ושיתפת בסיפור האישי שלך. הקהל שלנו הוא רחב – נשים בהריון לא מתוכנן בכל גיל ונשים שעברו הפלה בכל גיל, מכל סיבה. אנחנו מרכז תמיכה. שירותי העמותה ללא עלות. נשמח להכיר אותך ולהציע לך את התמיכה של העמותה.

עברתי הפלה לפני כמה ימים. עכשיו אני מתחרטת. הייתי רוצה להזהיר נשים אחרות, שלא יחזרו על אותה טעות כמוני. האם אפשר להתנדב אצלכם?

תודה ששיתפת אותנו בסיפור האישי שלך. אם עברת הפלה ואת מרגישה חרטה, עצב ואולי גם תחושות נוספות, אנחנו נציע לך כשלב ראשון תמיכה ייעודית לנשים שעברו הפלה, שתתייחס ישירות לאותם רגשות. נשים שעברו הפלה לעתים קרובות חוות טראומה לאחר הפלה (post abortion syndrome, pas). אפשר לפנות אלינו למייל, ווצאפ או לקו החם כדי שנוכל לחבר אותך למרכז תמיכה באזור מגורייך.

האם‭ ‬תספרו‭ ‬להורים‭ ‬שלי‭ ‬שנכנסתי‭ ‬להריון‭ ‬או‭ ‬שפניתי‭ ‬אליכם‭?‬

לא‭. ‬אנחנו‭ ‬כאן‭ ‬לעזור‭ ‬לך. ‬הסודיות‭ ‬והפרטיות‭ ‬שלך‭ ‬חשובות‭ ‬לנו. ‬למרות‭ ‬זאת‭, ‬אם‭ ‬תבחרי‭ ‬לשתף‭ ‬את‭ ‬אמא‭ ‬או‭ ‬אבא, ‬אנו‭ ‬נציע‭ ‬לך‭ ‬את‭ ‬תמיכתנו‭ ‬משום‭ ‬שאנו‭ ‬מאמינים‭ ‬שברוב‭ ‬המשפחות, ‬ההורים‭ ‬מעוניינים‭ ‬בטובת‭ ‬ילדיהם‭ ‬וירצו‭ ‬לתמוך‭ ‬בך, ‬גם‭ ‬כשמדובר‭ ‬בהריון‭ ‬לא‭ ‬צפוי‭.‬

אני בתהליך של הפלה בכדורים. אתמול קיבלתי את שלישיית הכדורים מפיג׳ין. במקביל אני גם חולה בוירוס והגוף שלי נורא כואב וחלש. בחילות נוראיות ותחושה כללית נוראית. האם עליי לגשת לבית חולים?

ראשית, צר לנו מאוד על מה שאת עוברת, זה נשמע ממש קשה. בהחלט מומלץ להתייעץ עם הרופא שלך או לצלצל למוקד רפואה דחופה לייעוץ. התופעות שאת מתארת הן שכיחות בתהליך ההפלה בכדורים. בהמשך, נשמח לעזור לך במרכז התמיכה לנשים שעברו הפלה לליווי מבחינה רגשית.

בחיים לא נטלתי גלולות נגד הריון, ובעבר נוירולוג המליץ לי לא ליטול גלולות בגלל מיגרנות כרוניות. לכן, אני בבעייה וסקס עם הבן זוג שלי גורם לי לחרדות. הוא גומר בחוץ, אבל תמיד יש קצת אי וודאות

בקיום יחסי מין, יש תמיד אפשרות להכנס להריון. השימוש באמצעי מניעה גם לא מונע הריון באופן מוחלט. לכן מומלץ ללמוד על גופך, להכיר מתי הימים הבטוחים שלך, מתי הביוץ ולחקור את השיטות הטבעיות למניעת הריון. ככל שאת מצליחה להרחיב את הידע שלך וההבנה של גופך, את תחושי יותר שליטה. נשמח להזמין אותך אלינו לייעוץ נוסף בנושא.

נטלתי פוסטינור כי פחדתי להיכנס להריון אחרי סקס, אבל.. המחזור מאחר ב 5 ימים ואני בלחץ. יכול להיות שאני בהריון, למרות שנטלתי פוסטינור מיד אחרי?

אנחנו יודעות שהפוסטינור מעכב את המחזור. מומלץ לבצע בדיקת הריון (ביתית או דרך קופת החולים) ולהיות במעקב. תמיד אפשר לפנות אלינו במצב כזה, כדי שתהיה לך עם מי לדבר ולהתייעץ, עד שתדעי מה קורה איתך. כמובן שרצוי גם להיות במעקב רופאת נשים כשאת פעילה מינית. אם את חשה כאבים, סחרחורת ובחילה, לאחר נטילת פוסטינור, מומלץ לגשת למוקד רפואה דחופה.

כשנטלתי כדור של היום אחרי, התקשרתי לקופת חולים לברר איך אדע שהכדור עבד. האחות הסבירה שאחרי 5 ימים, אראה דימום. עברו 5 ימים ואין לי דימום. האם זה אומר שהכדור לא עבד?

אם האחות בקופת החולים היתה לוקחת זמן לשוחח איתך, כדי לברר מתי קיבלת וסת אחרונה, יתכן שהיית מגלה שאין לך צורך ליטול כדור, כי את נמצאת בימים הכי בטוחים בחודש. הסיכוי שלך להיכנס להריון במהלך הימים הבטוחים קטן מאוד. הימים הבטוחים ביותר במהלך החודש הם הימים שלאחר הביוץ. מומלץ לפנות לייעוץ רפואי לפני נטילת כדורים והורמונים, ולברר היטב אם יש צורך בהם. אפשר לפנות אלינו לקבלת הסבר על ביוץ, מחזור ואמצעי מניעה.

בדרך כלל, כשאני מקיימת יחסי מין עם בן זוג לא קבוע, אני נוטלת ׳כדור של היום אחרי׳ ליתר בטחון. למרות שאני מקבלת מחזור, משהו הרגיש לי שונה בגוף, אז הלכתי להיבדק אצל רופא נשים. ככה גיליתי שאני כבר בהריון יחסית מתקדם! איך זה יכול להיות?

״הכדור של היום שאחרי״ לא מיועד לשימוש כאמצעי מניעה. כמו כן, היכולת של הכדור למנוע הריון לא ברורה. לעתים קרובות אנחנו שומעות במרכז לילך על נשים שנכנסו להריון למרות שנטלו ״גלולה של היום אחרי״. מומלץ להתייעץ עם רופא/ת נשים בקשר לנטילת כדורים, גם אם הוא זמין לרכישה ללא מרשם.

למרות שאני נוטלת גלולות באופן קבוע, בן הזוג שלי בדרך כלל שם קונדום, כאמצעי הגנה נוסף. אתמול, הוא לא השתמש בקונדום ולפי האפליקציה שאני משתמשת בו למעקב אחר ביועץ – זה היום הכי מסוכן בחודש! אני שוקלת ליטול פוסטינור בנוסף לגלולות, ליתר ביטחון. זה רעיון טוב?

קודם כל, רצוי להתייעץ עם הרופא שלך ולקבל ממנו מידע על הגלולות שהוא רשם לך ועל מידת האפקטיביות שלהן. אם את שוקלת ליטול הורמונים נוספים (פוסטינור), גם במקרה הזה רצוי ליוועץ ברופא שמכיר אותך. חשוב לדעת את ההשפעה של כל ההורמונים על גופך כדי שתוכלי לקבל החלטה מושכלת. בעיקרון, אם את נוטלת גלולות באופן קבוע, לפי ההוראות, הן יספקו מידת הגנה גבוהה מאוד, ואין צורך באמצעי מניעה נוספים.

חברות שלי עשו הפלה בכדורים והן עברו כתוצאה חווייה קשה וממושכת מאוד. האם עדיף לעשות גרידה שעוברת יחסית מהר?

הרושם שהפלה בכדורים זה שום דבר, כמו ליטול אקמול, אכן מטעה את הציבור. נשים וזוגות לא מודעים לחוויה שהולכים לעבור כשבוחרים להפיל באמצעות כדורים. לעומת זאת, הפלה בגרידה לא פשוטה וכרוכה בסיכונים פיזיים כגון: שאריות ברחם שגורמות לזיהום, דימום ממושך וכאב, ניקוב דופן הרחם ואיברים סמוכים אחרים, קושי להיכנס להריון בהמשך.

שכחתי גלולה באותו יום ששכבתי עם החבר שלי. למחרת קיבלתי מחזור. האם כדאי לי בכל זאת לקחת גלולה של היום אחרי?

אם שכחת גלולה אחת, רצוי להתייעץ עם רופא או רוקח וגם לעיין בעלון לצרכן. בחלק מהמקרים מומלץ ליטול למחרת שתי גלולות – אחת במקום זו ששכחת ועוד אחת של אותו היום. בכל מקרה, אם קיבלת מחזור, אז אין חשש להריון. נטילת הורמונים נוספים (הכדור של היום אחרי) שלא לצורך עשויה לשבש את ימי המחזור ולגרום ללחץ נוסף.

אתמול‭ ‬שכבתי‭ ‬עם‭ ‬חבר‭ ‬והיום‭ ‬כואבת‭ ‬לי‭ ‬הבטן‭ ‬ויש‭ ‬לי‭ ‬בחילה‭, ‬האם‭ ‬כדאי‭ ‬לי‭ ‬לקחת‭ ‬פוסטינור‭?

מהיום‭ ‬למחר‭ ‬לא‭ ‬ניתן‭ ‬להיכנס‭ ‬להריון, ‬משום‭ ‬שמפגש‭ ‬הזרע‭ ‬עם‭ ‬הביצית‭ ‬אורך‭ ‬מספר‭ ‬ימים. ‬תופעות‭ ‬פיזיולוגיות‭ ‬שמרמזות ‬על‭ ‬כניסה‭ ‬להריון‭ ‬לרוב‭ ‬מורגשות‭ ‬בסמוך לתקופה‭ ‬שבה‭ ‬את‭ ‬אמורה‭ ‬לקבל‭ ‬את‭ ‬המחזור‭ ‬החודשי‭ ‬והן: ‬בחילות, ‬רגישות / נפיחות‭ ‬בשדיים, ‬עייפות‭ ‬יוצאת‭ ‬דופן. ‬לכן‭, ‬אם‭ ‬את‭ ‬חשה‭ ‬כאב‭ ‬בטן‭ ‬ובחילה‭ ‬ביום‭ ‬שלאחר‭ ‬קיום‭ ‬יחסי‭ ‬מין, ‬זה‭ ‬לאו‭ ‬דווקא‭ ‬אומר שאת ‬בהריון‭ ‬ורצוי‭ ‬להיבדק‭ ‬על‭-‬ידי‭ ‬רופא, ‬כדי‭ ‬לשלול‭ ‬סיבות‭ ‬אחרות לתחושותייך‭ ‬כגון‭ ‬דלקת, ‬שפעת‭ ‬או‭ ‬וירוס‭.‬

עשיתי‭ ‬הפלה‭ ‬באמצעות‭ ‬כדורים. ‬ברגע‭ ‬שנטלתי‭ ‬את‭ ‬הכדור‭ ‬הראשון, ‬התמלאיתי‭ ‬חרטה. ‬האם‭ ‬ניתן‭ ‬להפסיק‭ ‬את‭ ‬ההפלה?

את‭ ‬השאלה‭ ‬הזו‭ ‬נשאלנו‭ ‬מספר‭ ‬פעמים‭ ‬והתשובה‭ ‬היא‭ ‬שכן. ‬באנגלית‭ ‬ההליך ‬מכונה ‭ ‬Abortion Reversal‭‬וחשוב‭ ‬לפעול‭ ‬מהר‭ ‬ככל‭ ‬שניתן. ‬רצוי‭ ‬להתחיל‭ ‬את‭ ‬הטיפול‭ ‬עד‭ ‬24‭ ‬שעות‭ ‬לאחר‭ ‬נטילת‭ ‬הכדור, ‬אך‭ ‬תיתכן‭ ‬הצלחה‭ ‬עד‭ ‬72‭ ‬שעות‭ ‬לאחר‭ ‬נטילת‭ ‬הכדור‭ ‬הראשון. ‬הטיפול‭ ‬נעשה‭ ‬באמצעות‭ ‬הזרקת‭ ‬הורמון‭ ‬פרוגסטרון‭ ‬באופן‭ ‬מיידי‭ ‬ולאורך‭ ‬השליש‭ ‬הראשון‭ ‬להריון. ‬במידה‭ ‬ונטלת‭ ‬את‭ ‬הכדור‭ ‬הראשון‭ ‬של‭ ‬הפלה‭ ‬כימית‭ ‬והינך‭ ‬מתחרטת, ‬אינך‭ ‬חייבת‭ ‬ליטול‭ ‬את‭ ‬הכדור‭ ‬השני. ‬אנו‭ ‬מציעים‭ ‬לך‭ ‬לסור‭ ‬למיון‭ ‬או‭ ‬לרופא‭ ‬הנשים‭ ‬שלך‭ ‬ולבקש‭ ‬טיפול מיידי‭ ‬בפרוגסטרון‭ ‬על‭ ‬מנת‭ ‬להציל‭ ‬את‭ ‬הריונך‭.‬

שכבתי עם חברה שלי ולא היתה גמירה אבל הקונדום נקרע. איך מקדמים את ההפלה?

תודה שפנית אלינו, יש כמה שלבים לעבור לפני ששוקלים הפלה. עצם זה שנקרע הקונדום לא אומר שהיא נכנסה להריון. כנראה שאם לא נפלט זרע, היא בכלל לא בהריון ואין סיבה לדאוג. מומלץ להישאר רגועים ולעקוב אחר קבלת המחזור. אם היא רוצה לדבר איתנו, לייעוץ נוסף, נוכל לעזור לה להבין טוב יותר את מה שמתרחש בגוף שלה ומה הסיכוי להריון במצב כזה.

קיימתי יחסי מין עם חבר שלי אתמול, בפעם הראשונה. השתמשנו בקונדום, אבל אני עדיין מפחדת שאולי נכנסתי להריון.

אם השתמשתם בקונדום לפי הוראות היצרן ולא הבחנתם בתקלה כלשהי, אפשר להניח שהקונדום עבד ולא נכנסת להריון. בכל מקרה, מומלץ לבקר אצל רופאת נשים כדי לברר על מגוון אמצעי מניעה מומלצים. ניתן לקבל הדרכה אצלינו על שימוש נכון בקונדום. את מוזמנת להיות איתנו בקשר עד שתקבלי מחזור ותדעי שהכל בסדר.

קיימתי יחסי מין ללא הגנה לפני שבועיים ומאחר לי המחזור בשבוע. אני לא בטוחה איך לעשות בדיקת הריון. האם כדאי לי לקנות את הבדיקה הביתית למרות שהיא לא לגמרי ודאית, או האם עדיף לי לגשת להיבדק בבית חולים? אני לא רוצה ליידע את ההורים עד שאני יודעת בוודאות שאני בהריון

כשהמחזור כבר מאחר בכמה ימים, הערכות הביתיות לבדיקת הריון לרוב יהיו ודאיות. מומלץ לבצע את הבדיקה עם הפיפי הראשון של הבוקר ולעקוב אחר ההוראות שבאות עם הערכה. אם תקבלי תשובה שלילית, קרוב לוודאי שאינך בהריון. את מוזמנת להיות איתנו בקשר עד שתקבלי ודאות.

שכחתי גלולה באותו יום ששכבתי עם החבר שלי. למחרת קיבלתי מחזור. האם כדאי לי בכל זאת לקחת גלולה של היום אחרי?

אם שכחת גלולה אחת, רצוי להתייעץ עם רופא או רוקח וגם לעיין בעלון לצרכן. בחלק מהמקרים מומלץ ליטול למחרת שתי גלולות – אחת במקום זו ששכחת ועוד אחת של אותו היום. בכל מקרה, אם קיבלת מחזור, אז אין חשש להריון. נטילת הורמונים נוספים (הכדור של היום אחרי) שלא לצורך עשויה לשבש את ימי המחזור ולגרום ללחץ נוסף.

אתמול‭ ‬שכבתי‭ ‬עם‭ ‬חבר‭ ‬והיום‭ ‬כואבת‭ ‬לי‭ ‬הבטן‭ ‬ויש‭ ‬לי‭ ‬בחילה‭, ‬האם‭ ‬כדאי‭ ‬לי‭ ‬לקחת‭ ‬פוסטינור‭?

מהיום‭ ‬למחר‭ ‬לא‭ ‬ניתן‭ ‬להיכנס‭ ‬להריון, ‬משום‭ ‬שמפגש‭ ‬הזרע‭ ‬עם‭ ‬הביצית‭ ‬אורך‭ ‬מספר‭ ‬ימים. ‬תופעות‭ ‬פיזיולוגיות‭ ‬שמרמזות ‬על‭ ‬כניסה‭ ‬להריון‭ ‬לרוב‭ ‬מורגשות‭ ‬בסמוך לתקופה‭ ‬שבה‭ ‬את‭ ‬אמורה‭ ‬לקבל‭ ‬את‭ ‬המחזור‭ ‬החודשי‭ ‬והן: ‬בחילות, ‬רגישות / נפיחות‭ ‬בשדיים, ‬עייפות‭ ‬יוצאת‭ ‬דופן. ‬לכן‭, ‬אם‭ ‬את‭ ‬חשה‭ ‬כאב‭ ‬בטן‭ ‬ובחילה‭ ‬ביום‭ ‬שלאחר‭ ‬קיום‭ ‬יחסי‭ ‬מין, ‬זה‭ ‬לאו‭ ‬דווקא‭ ‬אומר שאת ‬בהריון‭ ‬ורצוי‭ ‬להיבדק‭ ‬על‭-‬ידי‭ ‬רופא, ‬כדי‭ ‬לשלול‭ ‬סיבות‭ ‬אחרות לתחושותייך‭ ‬כגון‭ ‬דלקת, ‬שפעת‭ ‬או‭ ‬וירוס‭.‬

המחזור מאחר לי בשבועיים. קיימתי יחסי מין בחודש שעבר 5 ימים אחרי שנגמר המחזור. האם אני בהריון?

אם המחזור מאחר בשבועיים, את יכולה לעשות בדיקת הריון ביתית ולגלות מיד האם נכנסת להריון. אם אינך מעוניינת לעשות לבד את הבדיקה או אין לך אפשרות לרכוש אותה, את מוזמנת לעשות את הבדיקה אצלנו באחד המרכזים, בחינם, ואנו נעזור לך בתהליך.

אני גרה בכפר קטן. כולם יודעים על כולם. איך אפשר לעשות בדיקת הריון בלי שזה יתגלגל הלאה לכל הכפר?

כדי לשמור על הפרטיות שלך במצב כזה, מומלץ לגשת לסניף קופת חולים בעיר גדולה. זו זכותך לקבוע תור לאיזה סניף קופת חולים שתרצי בכל הארץ. כמו כן מומלץ לשתף את הרופא ברצונך בפרטיות. ישנם מסמכים רפואיים שניתן להגביל בתוך המערכת.

התחתנו לפני כמה חודשים. אשתי כבר נכנסה להריון ואני מרגיש לא בשל, מרגיש שאנחנו עדיין לא מוכנים לצעד הזה. איך אני יכול לשכנע אותה שזה לא מתאים לי עכשיו. אני מעדיף שהיא תעשה הפלה

קודם כל, ברכות לנישואים 🙂 אנחנו נשמח להכיר אתכם, ולבדוק יחד אתכם דרכים בהן ניתן לגשר בין הפערים בנישואים שלכם.

אני מעוניינת לאמץ תינוק. האם תוכלו לחבר אותי עם אמא שלא מעוניינת בהריון שלה כדי שאני אוכל לאמץ ממנה את התינוק שלה?

מרכז לילך הינו מרכזי תמיכה לנשים בהריון במשבר. במידה ואישה מעוניינת למסור את תינוקה לאימוץ, אנו נפנה אותה לשירות למען הילד במשרד הרווחה. רק עובד סוציאלי על פי חוק רשאי למסור ילד לאימוץ בארץ. כמו כן, מי שמבקשים להיות הורים מאמצים צריכים לענות על תנאים מסויימים.

אני לא בטוחה מי הקהל יעד שלכם, אני לא נערה. אני בתחילת שנות ה 30 ונכנסתי להריון לא צפוי. חשבתי לזרום עם זה, למרות שאין לי בן זוג קבוע. בחודש השני, עברתי הפלה טבעית ומאז קרה לי משהו, אני לא מרגישה אותו דבר. האם תוכלו לעזור לי?

תודה שפנית אלינו ושיתפת בסיפור האישי שלך. הקהל שלנו הוא רחב – נשים בהריון לא מתוכנן בכל גיל ונשים שעברו הפלה בכל גיל, מכל סיבה. אנחנו מרכז תמיכה. שירותי העמותה ללא עלות. נשמח להכיר אותך ולהציע לך את התמיכה של העמותה.

עברתי הפלה לפני כמה ימים. עכשיו אני מתחרטת. הייתי רוצה להזהיר נשים אחרות, שלא יחזרו על אותה טעות כמוני. האם אפשר להתנדב אצלכם?

תודה ששיתפת אותנו בסיפור האישי שלך. אם עברת הפלה ואת מרגישה חרטה, עצב ואולי גם תחושות נוספות, אנחנו נציע לך כשלב ראשון תמיכה ייעודית לנשים שעברו הפלה, שתתייחס ישירות לאותם רגשות. נשים שעברו הפלה לעתים קרובות חוות טראומה לאחר הפלה (post abortion syndrome, pas). אפשר לפנות אלינו למייל, ווצאפ או לקו החם כדי שנוכל לחבר אותך למרכז תמיכה באזור מגורייך.

האם‭ ‬אתם‭ ‬קשורים‭ ‬למשרד‭ ‬הרווחה‭?‬

לא‭. ‬אנו‭ ‬עמותה‭ ‬פרטית‭ ‬ולכן‭ ‬הסודיות‭ ‬שלך‭ ‬מובטחת. ‬איננו‭ ‬מתוקצבים‭ ‬על‭-‬ידי‭ ‬משרד‭ ‬הרווחה או כל גורם ציבורי אחר‭ ‬ואנו‭ ‬פועלים‭ ‬תחת‭ ‬חסיון‭ ‬מוחלט‭. ‬הסודיות‭ ‬והפרטיות‭ ‬שלך‭ ‬חשובות לנו‭.‬

* חשוב לקבל מידע והמלצות לטיפול מפי גורם מוסמך שמכיר אותך ואת המצב הבריאותי שלך.
אין לראות בתשובות הנ״ל המלצה לטיפול רפואי.

יש לך שאלה?

אנו מבטיחים דיסקרטיות מוחלטת
במידה ותרצי לקבל מענה אישי ודיסקרטי השאירי פרטים בטופס: